#ISAF
Youth Worlds : The Nations Trophy was won by Australia with boy’s Laser Radial sailor Alistair Young leading the charge
lundi 4 janvier 2016 –
SL16
The French domination continued in the SL16 as Louis Flament and Charles Dorange again had a perfect day winning all three races in the gold fleet.
In Flament’s words,
"We won a lot of races and we controlled our opponents since the start of competition.”
The French precision ensured they managed everyone in the fleet with the only blot on their copy book a fifth place finish in their ninth race.
Describing what happened in that race, a laughing Flament said,
"It’s my fault. I fell in the water and Charles had to come back and pick me up.”
Even with his swim, the continuous bullets meant that they were too strong to catch, but with Flament aged out of the next Youth Worlds, would Dorange come back with a new partner ? He put it simply, "I think not. We are going to stay as team and go forward.”
Trying to catch them all week were Australian’s Shaun Connor and Sophie Renouf who before the regatta had never raced an SL16. The pair adapted well to take a silver medal, but their tally of 26 points was no match for the French teams 14 points.
Rounding out the medals with a bronze was New Zealand’s Tamryn Lindsay and William Mckenzie who couldn’t match their neighbours as they fell away with a string of fourth place finishes as the regatta drew towards its conclusion.
Voir en ligne : Press info www.isafyouthworlds.com
List of Winners
420 Boys
- Gold – Will Logue and Bram Brakman (USA)
- Silver - Leonardo Lombardi and Rodrigo Luz (BRA)
- Bronze – Douglas Elmes and Colin O’Sullivan (IRL)
420 Girls
- Gold – Julia Szmit and Hanna Dzik (POL)
- Silver – Nia Jerwood and Lisa Smith (AUS)
- Bronze – Maria Caba and Carla Diaz (ESP)
29er Boys
- Gold - Peter Lin Janezic and Anze Podlogar (SLO)
- Silver – Jackson Keon and Nick Egnot Johnson (NZL)
- Bronze – Tomas Mathisen and Mads Mathisen (NOR)
29er Girls
- Gold – Sirre Kronlof and Veera Hokka (FIN)
- Silver – Laerke Graversen and Iben Nielsby Christensen (DEN)
- Bronze – Greta Stewart and Kate Stewart (NZL)
SL16
- Gold – Louis Flament and Charles Dorange (FRA)
- Silver – Shaun Connor and Sophie Renouf (AUS)
- Bronze – Tamryn Lindsay and William McKenzie (NZL)
Laser Radial Boys
- Gold – Alistair Young (AUS)
- Silver – George Gautrey (NZL)
- Bronze – Daniel Whiteley (GBR)
Laser Radial Girls
- Gold – Maria Erdi (HUN)
- Silver – Hannah Anderssohn (GER)
- Bronze – Magdalena Kwasna (POL)
RS:X Boys
- Gold – Titouan le Bosq (FRA)
- Silver – Francisco Saubidet Birkner (ARG)
- Bronze – Brenno Francioli (BRA)
RS:X Girls
- Gold - Stefania Elfutina (RUS)
- Silver - Emma Wilson (GBR)
- Bronze – Xian Ting Huang (CHN)
Nations Trophy
- Australia
- New Zealand
- France
Dans la même rubrique
Moth : 2015 International Moth UK National Championship : Rashley wraps it up in style
Séries Olympiques : ISAF SAiling World Cup Hyères : Double French Gold In Paralympic Events
Coupe d’Europe Olympique : Trofeo Princesa Sofia : The french teams are performing well in Palma
18 Feet : 2015 JJ Giltinan 18ft Skiff Championship : Seve Jarvin won historic 7th title